Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił wniosek o wydanie obywatela Bułgarii do Królestwa Norwegii celem przeprowadzenia wobec niego postępowania Karnego stwierdzając m.in. że mogłoby to stanowić naruszenie praw człowieka, ojca oraz jego małoletnich dzieci.

[OPIS SPRAWY]

W przeszłości obywatel Bułgarii razem z dwójką swoich dzieci zmienili miejsce pobytu z Królestwa Norwegii na Bułgarię. Przyczyną takiej decyzji był fakt, że jego partnerka, obywatelka Norwegii została zatrzymana i orzeczono wobec niej areszt w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa oszustwa na znaczną kwotę. Po tym jak matka trafiła do aresztu, ojca dzieci zaczęli nachodzić urzędnicy Barnevernet (norweski urząd ds. dzieci). Pytali, dlaczego dzieci nie mają tabletów, ojciec rozmawia z nimi w języku bułgarskim, skoro są w Norwegii. Takie zachowanie urzędników zaniepokoiło ojca. Europejski Trybunał Praw Człowieka wielokrotnie orzekał, że Królestwo Norwegii tolerujące bezprawne zachowania urzędników Barnervernet narusza prawa człowieka, tj. art. 8 Europejskiej Konwencji o ochronie praw człowieka i obywatela dot. poszanowania życia rodzinnego.

W związku z powyższym, po konsultacji prawnej ojciec z dziećmi uciekł do Bułgarii. W tym czasie prokuratura w Królestwie Norwegii postawiła zarzuty również ojcu w związku z oszustwem, które miało być popełnione przez jego partnerkę, natomiast jego rola w sprawie karnej była marginalna. Ojciec kategorycznie zaprzeczył, że popełnił jakiekolwiek przestępstwo. Po tym jak matka opuściła areszt wnosiła o powrót ojca z dziećmi do Norwegii w trybie przepisów z Konwencji Haskiej. Ojciec odmówił powrotu wiedząc, że wobec matki zostanie orzeczona kara pozbawienia wolności w związku z postępowaniem karnym, a w konsekwencji dzieci zostaną umieszczone w pieczy zastępczej.

Ze względu na odmowę powrotu ojca z dziećmi do Królestwa Norwegii, matka zainicjowała postępowanie o wydanie małoletnich do Norwegii w trybie przepisów tzw. Konwencji Haskiej. Sprawa toczyła się na terenie Bułgarii.  Ojciec wygrał w pierwszej instancji, Sąd oddalił wniosek matki. Partnerka złożyła apelacje, a ojciec czekał na rozstrzygnięcie Sądu II instancji. 

Cała sprawa o wydanie małoletnich dzieci z Bułgarii do Norwegii była przedmiotem dużego zainteresowania opinii społecznej oraz mediów.

[POSTĘPOWANIA PRZEZ POLSKIMI ORGANAMI WYMIARU SPRAWIEDLIWOŚCI]

Jedno z dzieci stron cierpi na rzadką chorobę. Prof. Radka Savova z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięco w Sofii poleciła zbadanie małoletniego dziecka w Polsce, przez prof. Szymańską, światowy autorytet ds. chorób rzadkich. 

Kierując się dobrem dziecka, koniecznością zapewnienia mu leczenia obywatel Bułgarii przylatuje do Polski wraz z małoletnimi. Nie miał wiedzy, że organy ścigania Norwegii wystawiły za nim Europejski Nakaz Aresztowania.

W związku z przylotem do Polski oraz Europejskim Nakazem Aresztowania ojciec dzieci został zatrzymany na lotnisku w Warszawie, gdzie telefonicznie skontaktował się z adw. Maciejem Kryczką, który pojechał do zatrzymanego na lotnisku.

Na skutek interwencji, małoletnie dzieci zostały przekazane konsulowi Bułgarii, co zabezpieczyło ich interes i uniemożliwiło wydanie dzieci do Norwegii ze względu na zatrzymanie ojca. W czasie zatrzymania, matka dzieci obywatela z Norwegii była już w Polsce oczekując na decyzję sądu.

Mimo, że Prokuratura wnosiła o zastosowanie tymczasowego aresztowania wobec obywatela Bułgarii, Sąd uwzględnił stanowisko obrońcy i ojciec został zwolniony z aresztu. Sąd zabezpieczył paszporty mężczyzny oraz nałożył na niego dozór.

Obywatel Bułgarii pozostał na wolności w Polsce, czekając na decyzję polskiego sądu w sprawie jego ewentualnego wydania do Królestwa Norwegii w związku z Europejskim Nakazem Aresztowania.

Kancelaria broniąc obywatela Bułgarii udowodniła, że ewentualne wydanie ojca dzieci do Norwegii będzie naruszało prawa człowieka, tj. art. 8 Europejskiej Konwencji o Ochronie Praw Człowieka. Prokuratura stała na stanowisku, że sprawa dotyczy „oszustwa” i nie ma związku z prawami człowieka. Po około czterech godzinach rozprawy Sąd uwzględnił stanowisko obrońcy w sprawie i na podstawie m.in. art. 607a w zw. z art. 607q § 1 pkt 5 k.p.k. odmówił wydania obywatela Bułgarii do Królestwa Norwegii wskazując, że w tej konkretnej sprawie obrona udowodniła, że wydanie ściganego do Norwegii niesie za sobą duże ryzyko naruszenia przez Królestwo Norwegii praw człowieka, tj. art. 8 Konwencji. 

Zakończenie postępowania spowodowało, że ojciec skorzystał z pomocy prof. Szymańskiej, która przebadała dziecko oraz zleciła leczenie. Aktualnie ojciec z dziećmi przebywają w Bułgarii.

W razie pytań dotyczących spraw karnych, Europejskiego Nakazu Aresztowania, międzynarodowych rodzinnych zapraszamy do kontaktu z kancelarią.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *